مرکز خاتم الانبیاء املش
                  *     حلول سال نو  و بهار پرطراوت برهمه خوبان مبارک باد        *        
    

گزارش عملکرد سال 96 ، پیگیری اهداف و برنامه ها ی سال 97 در دومین جلسه شورای مهارت استان توسط شهرستان صومعه سرا

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ 148
گزارش عملکرد سال 96 ، پیگیری اهداف و برنامه ها ی سال 97  در دومین جلسه  شورای مهارت  استان  توسط شهرستان صومعه سرا

بر اساس دعوت نامه شماره 1128/51/8041/97 مورخ 97/02/22 جلسه ی شورای مهارت شهرستان صومعه سرا  حضور مسئولین و روسای ادارات و نهادها  و به ریاست آقای اولیائی معاون محترم فرمانداری رأس ساعت 13:00 عصر روز شنبه مورخه 22/02/1397  در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان صومعه سرا برگزار گردید. ابتدا پس از قرائت و تلاوت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید ، آقای اولیائی در راستای موضوع جلسه به مطالبی اشاره نمودند . ایشان به موازی کاری آموزش ها در خیلی از ادارات و نهادها  پرداخته و تاکید داشتند که چون متولی و مجری آموزش ها و دوره های آموزشی و مهارتی در کشور سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بوده، سایر دستگاهها باید همکاری لازم را با این مجموعه داشته باشند . لذا با توجه به امکانات و تجهیزات موجود و قابل توجهی که در استانها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان ها موجود می باشد ، استقبال کم است و انتظار می رود که اولاً خودمان در بحث تبلیغ، توسعه و تریج آموزش های مهارتی و مراکز آن ورود و رفراد را تشویق و ترغیب به این نوع مهارت ها کنیم و ثانیاً  افراد از روی علاقه و میل بیشتری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای مراجعه و رشته های کاربردی را از روی علاقه بیشتر دنبال کنند. ایشان در ادامه این موضوع را مطرح کردند که ما در دانشگاه ها قبولی های زیادی با نمره های بالا داریم که این افراد وقتی وارد اجتماع و محیط کار میشوند مهارت کافی برای انجام کار را ندارند اینجاست که مراکز فنی و حرفه ای در کنار دانشگاه های ما مفید خواهد بود و این تعامل را انتظار داریم که ادارات، نهادها و دانشگاه ها با مراکز فنی و حرفه ای داشته باشند و این نکات موثر باعث میشود که جوانان ما در بحث اشتغال و آینده خود موفق تر باشند. معاون محترم فرماندار همچنین از مجموعه غیر دولتی و آموزشگاههای آزاد به لحاظ فعالیت های آموزشی و مهارتی که در شهرستان دارند و در زمینه های آموزشی، مهارتی و اشتغالزائی سرمایه گذاری نموده اند تقدیر و تشکر نمودند و پیگیری، حمایت و رفع مشکلات موجود در این بخش را یکی از وظایف اصلی این شورا مطرح نمودند و از ریاست مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان خواستند تا در این زمینه جلساتی با ادارات مرتبط برقرار و برنامه ریزی نمایند. توجه ، اهتمام و ضرورت فراگیری آموزش های مهارتی پایان بخش صحبت های آقای اولیائی بوده و تاکید کردند که داشتن یک شغل مناسب از آموزش درست بر پایه افزایش تجربه ، ارتقاء دانش و تخصص بوده و همه با هم باید در راستای اشتغال پایدار و هدفمند در کشور ، استان و خصوصاً شهرستان کمک کنیم.

در ادامه جلسه نصرت طلب سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه ای و دبیر جلسه از روسای ادارات، جمع حاضر بویژه آقای فرماندار، معاونت ایشان و همچنین همکاران فرمانداری به خاطر وقت و برقراری جلسه تقدیر و تشکر نموده ، و به موضوع جلسه، اهداف، وظایف شورای مهارت و همچنین ارائه عملکرد بخشهای مختلف آموزشی در سال 96 پرداختند و  اشاره نمودند که سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به‌عنوان متولی و مجری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کوتاه‌مدت در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات است . این سازمان با ظرفیت دو بخش دولتی و غیر دولتی  زمینه‌های لازم برای تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان مستعد و علاقه‌مند به حرفه‌آموزی و ارتقاء مهارت شغلی در سطوح مختلف مهارتی دوره‌های آموزشی متنوعی برگزار می‌کند .مرکز آموزش فنی و حرفه ای میرزاکوچک شهرستان نیز با بهره گیری از مربیان توانمند و کارگاه های مجهز و با تاکید بر آموزش های

 

عملی و کاربردی در حرفه های متعددی به شکل رایگان آماده پذیرش از جوانان علاقه مند به فراگیری آموزش های مهارتی می باشد . این مرکز در بخش های مختلف از جمله مراکز ثابت،تیم های سیار شهری و روستایی،آموزش در صنایع و صنوف ، آموزش در ندامتگاه ها و در جوار دانشگاه دوره های مهارتی را به گروه های هدف خود آموزش می دهد .نصرت طلب از همه خواستار حمایت و توجه به بخش غیر دولتی (آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای شدند و در این راستا همه باید کمک و بستر لازم جهت سرمایه گذاری توسط افراد خصوصی را فراهم کنیم. ایشان بزرگترین دغدغه ایی را که در حال حاضر در سطح استان و کشور برای همه وجود دارد اشتغال جوانان و موضوع بیکاری می باشد که بر همین اساس هر مجموعه ای برنامه های ویژه ای را برای اشتغال جوانان در نظر گرفته اند که در این راستا مرکز میرزاکوچک با برگزار کردن دوره های آموزشی مناسب و کاربردی متناسب با نیاز بازار و حضور همه جانبه در بخشهای مذکور گام های خوبی برداشته و عملکرد قابل قولی از خود به جای گذاشته است . ایشان مهارت آموزی نیروی کار، برای افراد شاغل که یکی از وظایف اصلی سازمان دانسته و عنوان نمودند که باید ارتقائ مهارت داشته تا بتوانند بهره وری خود را افزایش دهند و همچنین افرادیکه جویای کار باید به دنبال آموزش و مهارت آموزی باشند تا شغلی پایدار را برای خود ایجاد نمایند.

در ادامه اقای شکورنیا نماینده بخش غیر دولتی و آموزشگاههای آزاد در جلسه شورای مهارت مطالبی را بیان داشتند : آموزش مهارت رابطه مستقیم با اشتغال دارد.اگر آموزش غیر استاندارد باشد این امر باعث اشتغال نخواهد شد و ادامه دادند که یکی از چالش های آموزشی که ما در سطح شهرستان داریم این است که حوزه وظایف هر سازمانی تعیین شده برای مثال سازمان فنی و حرفه ای و آموزشگاه های آزاد متولی آموزش مهارت های کوتاه مدت است با استاندارد هایی که این سازمان دارد متاسفانه نهادهایی که تخصصی در این زمینه ندارند وارد این رشته می شوند و این موضوع باعث آموزش های غیر استاندارد به متقاضیان می شود و در نتیجه باعث تعطیل شدن آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای می شود.

مصوبات  و پیگیری های :

  1. مقرر گردید که جلسه ای به منظور رفع مشکلات و موانع موجود در بخش غیر دولتی ( آموزشگاههای آزاد ) با حضور ادارات مرتبط با موضوع،  برگزار که هماهنگی جلسه به عهده دبیر جلسه(مرکز آموزش فنی و حرفه ای)می باشد.
  2.  مقرر شد تا کلیه افراد ، ادارات و نهاد ها اهتمام و توجه ویژه ای به فراگیری آموزش های مهارتی داشته و افراد را به این نوع آموزشها ترغیب  و از مراکز آموزش فنی و حرفه ای بازدید بعمل آورند .
مقرر گردید تا کلیه ادارات و نهاد های دولتی و غیر دولتی ضمن همکاری ، نیاز های آموزشی خود را مکتوب به مرکز آموزش فنی و حرفه ای میرزاکوچک شهرستان اعلام نمایند.

گزارش عملکرد سال 96 ، پیگیری اهداف و برنامه ها ی سال 97  در دومین جلسه  شورای مهارت  استان  توسط شهرستان صومعه سرا

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است